Kokios medienos rūšys dažniausiai naudojamos mūsų šalyje

Dažniausiai naudojamos medienos rūšys

Ar atskiriate tikmedį nuo raudonmedžio, arba pušį nuo ąžuolo medienos? Įvairių rūšių mediena labai skiriasi ir ją būtina apsaugoti naudojant skirtingas priemones. Prieš pradėdami dirbti susipažinkite su dažniausiai pas mus naudojamomis medienos rūšimis.

Visų pirma, yra dvi pagrindinės medienos kategorijos – minkštoji ir kietoji.

Minkštoji mediena gaunama iš spygliuočių, pvz., pušų, kėnių ar eglių. Minkštieji medžiai greitai auga, todėl jų mediena yra pigesnė. Kaip galima suprasti iš pavadinimo, šio tipo mediena yra lanksti ir ją nesudėtinga apdoroti.

Kietoji mediena gaunama iš plačialapių lapus metančių medžių. Ąžuolo, riešutmedžio ar raudonmedžio mediena yra kietmedžių pavyzdžiai. Šie medžiai auga lėtai, todėl kietoji mediena yra brangesnė už minkštąją.

Kietojoje medienoje yra daug maistinių medžiagų, todėl naudojama lauke ji yra mažiau atspari puviniams ir grybams.

Tropinių sričių mediena, pvz., tikmedis, irgi priskiriama kietajai. Ji yra atsparesnė grybams ir vabzdžiams negu ne tropinių sričių mediena, tačiau naudojama lauke gali prarasti spalvą ir papilkėti.

Tikmedis (kietmedis)

Tikmedis (kietmedis)

Šis tvirtas, patvarus tropinis kietmedis turi labai daug natūralaus aliejaus, dėl kurio mediena tampa kieta ir atspari vandeniui, todėl puikiai tinka sodo baldams. Laikui bėgant ir mažėjant natūralaus aliejaus kiekiui medienoje, ji pilkėja. Tikmedžio mediena dažnai naudojama lauko baldams, vidaus grindims ir stalviršiams.

Raudonmedis (kietmedis)

Raudonmedis (kietmedis)

Raudonmedis yra tropinis kietmedis, vertinamas dėl nuoseklios spalvos ir gražaus rašto. Paprastai medienos paviršius būna sodriai raudonos spalvos dėl joje esančių dervų. Natūrali raudonmedžio spalva yra pilkai ruda. Raudonmedžio mediena yra brangus, tačiau populiarus pasirinkimas baldams ir vidaus apkalams gaminti.

Ąžuolas (kietmedis)

Ąžuolas (kietmedis)

Šis Europos kietmedis atpažįstamas pagal švelnią gelsvą spalvą, tiesių linijų raštą ir nevienodą tekstūrą. Iš kitų kietmedžio rūšių išsiskirianti savo spalva, ąžuolo mediena pasižymi mažesniu šakelių skaičiumi ir didesniu tankiu negu minkštoji mediena, pvz., pušies. Dėl patvarumo ąžuolo mediena naudojama labai plačiai, nuo stalviršių ir darbinių paviršių, iki grindų dangų, ir medinių karkasinių namų.

Riešutmedis (kietmedis)

Riešutmedis (kietmedis)

Tiesių linijų rašto riešutmedžio spalva gali būti nuo tamsiai rudos iki geltonos. Šią medieną gali būti labai sudėtinga atskirti nuo raudonmedžio – labai panašaus kietmedžio, kuris dažniausiai pasižymi sodresne raudona spalva. Kadangi abi medienos yra panašios, jų apdorojimas taip pat mažai skiriasi. Riešutmedžio mediena paprastai naudojama dekoratyviniams baldams, spintelėms ir vidaus apkalams.

Pušis (minkštoji mediena)

Pušis (minkštoji mediena)

Pušies mediena, ko gero, yra lengviausiai identifikuojama dėl savitos blyškios spalvos ir tamsių verpetų. Tai nuosaikiame šiaurės pusrutulio klimate augantis medis, kuris dėl savo universalumo yra populiarus baldų gamintojų pasirinkimas. Pušis naudojama vidaus baldams. Taip pat ji dažnai naudojama kaip konstrukcinė mediena ir bendriesiems staliaus darbams, langų rėmams ir grindims.

Kėnis ir pocūgė (minkštoji mediena)

Kėnis ir pocūgė (minkštoji mediena)

Naudojama dviejų kėnių genties medžių mediena – kėnių ir didžiųjų pocūgių. Kėnių mediena yra tankaus rašto, o didžiųjų pocūgių mediena pasižymi išraiškingu tiesių linijų raštu ir rausvai rudu atspalviu. Didžiosios pocūgės mediena yra viena tvirčiausių minkštosios medienos rūšių. Kėniai tinkami naudoti sode ir bendriesiems statybų darbams. Didžiosios pocūgės mediena dažnai naudojama langams ir durims gaminti.

Eglė (minkštoji mediena)

Eglė (minkštoji mediena)

Eglės mediena yra baltos spalvos su subtiliu tiesių linijų raštu ir smulkia ar vidutinio smulkumo tekstūra. Paprastai mediena yra vidutinio tankumo, mažiau tanki negu pušies. Eglės mediena paprastai naudojama kaip konstrukcinė mediena tiek namo viduje, tiek išorėje. Taip pat ji naudojama gaminant dekoratyvinę fanerą ar išoriniams sluoksniams.