Puvinio pažeista mediena: restauruoti ar keisti?

Puvinio pažeistos medienos restauravimas

Puvinio pažeista ir sluoksniais trupanti mediena gali atrodyti labai prastai, tačiau naudodami šį trumpąjį medienos restauravimo vadovą galite išsaugoti daugiau, nei tikėtumėtės.

Medienos restauravimo darbai dažnai yra paprastesni, negu gali pasirodyti pirmą kartą pajutus, kaip ji sluoksniais trupa jūsų rankose. Jeigu giliau esanti mediena dar nepažeista, labai gali būti, kad ją pavyks išgelbėti. Tačiau gali prireikti nedelsiant imtis veiksmų.

1 medienos restauravimo žingsnis: puvinio pažeistos medienos aptikimas

Puvinio pažeista mediena ne visada iš karto pastebima, ypač jei ji padengta dažais. Tačiau puvinys gali po truputį ėsti medieną giliau, po dažų sluoksniu. Pirmas ir paprasčiausias būdas patikrinti, ar į medieną įsimetęs puvinys – ją paspausti. Jei medis šiek tiek įsispaudžia kaip kempinė arba yra elastingas, tai gali reikšti, kad puvinys jau įsimetęs, ir net jei mediena dar netrupa, laikas pagalvoti apie jos restauravimą. Kai mediena yra alyvuota ar dengta medienos apsaugos priemone, dar vienas požymis yra medžio patamsėjimai puvinio pažeistose vietose. Jei nesate įsitikinę arba norite patikrinti, kaip giliai įsimetęs puvinys, galite pabandyti įsmeigti į medį ploną aštrų peilį. Jei jis sminga labai lengvai, mediena yra pažeista puvinio, todėl geriausia nedelsiant imtis jos restauravimo. 

2 medienos restauravimo žingsnis: ar galima išsaugoti puvinio pažeistą medieną?

Įvertinkite, kiek smarkiai puvinys yra pažeidęs medieną ir ar užteks restauravimo, ar reikės visiškai pakeisti medieną. Norėdami tai padaryti ir sužinoti, kiek medienos reikia restauruoti, turėsite išvalyti visą puvinį. Labiausiai sutrūnijusias vietas turėtų būti nesunku pašalinti ranka. Po to reikės išgrandyti tai kas liko – šiurkščiu švitriniu popieriumi arba vieliniu šepečiu nušveiskite visą puvinio pažeistą medieną, dulkes ir senų dažų liekanas. Ką matote? Ar likusi mediena struktūriškai vis dar atrodo gerai (ar konstrukcija tapo silpna? Pavyzdžiui, jei tai yra lango rėmas, ar jis pakankamai tvirtas, kad išlaikytų stiklą? Jei taip, galite pradėti medienos restauravimą. Jei ne, rėmą teks pakeisti.  

3 medienos restauravimo žingsnis: puvinio pažeistos medienos šalinimas

Kai nuspręsite, kad medieną galima restauruoti, puvinio vietą verta švitriniu popieriumi pašveisti šiek tiek giliau (iki vieno centimetro), kad visa pažeista mediena būtų užtikrintai pašalinta. Tada šiltu muilinu vandeniu ar paviršių valikliu nuvalykite likučius. Prieš užpildydami medieną glaistu įsitikinkite, kad ji visiškai išdžiūvo (jei skubate, galite pasinaudoti plaukų džiovintuvu). Jei medis buvo dažytas arba dengtas lazūra, verta senas dangas nušveisti, nes restauruotą medieną vis tiek reikės perdažyti.

4 medienos restauravimo žingsnis: medienos glaistymas 

Kitas medienos restauravimo žingsnis – medienos užpildymas glaistu. Tinkamo medienos glaisto pasirinkimas priklausys nuo to, kiek smarkiai puvinys yra pažeidęs restauruojamą medieną. Jei sutrūnijusios vietos yra nedidelės (ne didesnės nei vinies galvutė), gali pakakti įprasto medienos glaisto. Jei pažeista vieta yra didesnė, jums prireiks tvirtesnio dvikomponenčio medienos glaisto. Kad ir kokį glaistą naudotumėte, glaistytuvu kruopščiai paskirstykite užpildą išvalytose medžio ertmėse. Tai yra svarbiausias medienos restauravimo žingsnis – įsitikinkite, kad medienos glaistas pakankamai sukietėjo ir yra šiek tiek iškilęs virš medienos paviršiaus, nes vėliau jį nušlifuosite švitriniu popieriumi.  

5 medienos restauravimo žingsnis: šveitimas ir padengimas medienos apsaugos priemone 

Paskutinis medienos restauravimo žingsnis – apsaugoti restauruotą medieną, kad puvėsis vėl neįsimestų. Nušveiskite glaistą iki medžio paviršiaus: pirma vidutinio šiurkštumo, po to – švelnesniu švitriniu popieriumi. Dabar jis turėtų būti švelnus ir atrodyti kaip medžio dalis. Nuvalykite dulkes ir dirbkite su medžiu kaip įprastai: pirmiausia padenkite medieną giliai įsigeriančiu gruntu Pinotex Base arba Pinotex Wood Primer, tada – keliais lazūros arba dažų sluoksniais. Prieš dengiant dažais, dar rekomenduojame naudoti gruntą Pinotex Wood Paint Primer, kuris užtikrins puikų dažų sukibimą su paviršiumi ir garantuos ilgaamžiškumą.