Medienos apsaugos inovacijos

Inovacijos yra medienos apsaugos priemonių „Pinotex“ prekės ženklo DNR dalis. Jau nuo 1959 metų, kai Danijos technologijos institute buvo įregistruota bendrovės „Sadolin & Holmblad“ gaminama skaidri medienos apsaugos priemonė „Pinotex“, pirmasis šiuolaikinės technologijos medienos apsaugos produktas, šis prekės ženklas pirmenybę visada teikė medienos apsaugai ir gražinimui. Net pavadinimas „Pinotex“ rodo mūsų tikslą – žodis „Pino“ reiškia „pušis“ (Pinus), o „Tex“ reiškia „dangą“ ir „apsaugą“. Nuo pirmojo „Pinotex“ gaminio pasirodymo rinkoje praėjo jau daugiau nei 60 metų, tačiau pagrindinė „Pinotex“ medienos apsaugos priemonių savybė ir toliau yra efektyvi medienos apsauga nuo oro sąlygų. Tačiau reikalavimai produktams nuolat auga. Šiandien efektyvi apsauga nuo oro sąlygų tapo standartiniu reikalavimu medienos dažams. Be funkcinių savybių, vartotojai vis dažniau tikisi, kad produktai kels ir geras emocijas. Rūpestingiems namų savininkams įtiks tik geriausios medinio namo apsaugos priemonės. Norime būti tikri, kad kruopščiai atlikę darbą paviršiaus apsauga galėsime nesirūpinti ilgai. Puikiai atrodantis ir geros būklės medinis namas yra tikras rūpestingo namo savininko ženklas.

"Oro tarša kelia vis daugiau problemų ne tik didmiesčiuose. Ore sklandančių dalelių gali atsirasti tiek iš transporto priemonių, tiek iš augalų. Rezultatas – užterštas fasadas. Nors teršalai ypač gerai matosi ant šviesesnių spalvų sienų, deja, tai nėra tik estetinė problema. Paviršiaus teršalai kaupia drėgmę, taip sukurdami terpę organikai. Ant paviršiaus esantys pelėsiai ir dumbliai sulaiko drėgmę, dėl to pablogėja apdoroto paviršiaus kokybė. Be to, nešvarus namo fasadas tampa nemaloniu vaizdu namo savininkui.

Kaip ir daugelis kitų nuostabių idėjų, „Stay Clean“ idėja taip pat gimė gana netradiciškai – ne prie darbo stalo ar laboratorijoje, o „AkzoNobel Chemicals“ verslo plėtros vadovui grįžtant iš vieno susitikimo su klientu. Kodėl į dažus nepridėjus koloidinio silicio (angl. colloidal silica), kuris suteiktų jiems savaiminio valymosi savybių? Po kelerių gaminio kūrimo metų ir daugybės bandymų buvo sukurti dažai, kurių danga ant paviršiaus išlieka graži ir beveik kaip nauja iki 16 metų.

Papildžius gaminį koloidiniu siliciu, ant dažų dangos susiformuoja hidrofilinių dalelių sluoksnis, kuris vandeniui leidžia pasklisti ir sudrėkinti paviršių. Taip vanduo patenka po paviršiaus nešvarumais ir juos išbrinkina. Vėliau, ant paviršiaus pakartotinai patekus vandens, pavyzdžiui, lyjant, išbrinkę nešvarumai lengvai nusiplauna. Kadangi hidrofilinės silicio dalelės yra tik paviršiniame dažų sluoksnyje, gilesni dažų dangos sluoksniai nesudrėksta. Taigi „Stay Clean“ technologija padidina dažų dangos ilgaamžiškumą ir labai sumažina jos priežiūros darbų apimtis. „Pinotex“ asortimente yra „Stay Clean“ technologijos dengiamųjų medienos dažų „Pinotex Wood Paint Extreme“ ir pusskaidrių medienos apsaugos priemonių „Pinotex Extreme Lasur“ 

Naujoviški rišikliai

"Daugelį dešimtmečių populiariausi medienos dažai buvo aliejiniai / alkidiniai ir dispersiniai (akriliniai) dažai. Abiejų rūšių dažai turi ir gerų, ir blogų savybių. Dažai su alkidiniu rišikliu stipriai sukimba su gryna mediena ir giliai į ją įsigeria. Ant paviršiaus susidariusi dažų plėvelė yra standi ir, ilgą laiką veikiama oro sąlygų, pradeda skilinėti. Dažų džiūvimo procesas taip pat lėtas, o gaminyje yra daug stipraus kvapo organinių tirpiklių (vaitspirito). Tuo metu dispersiniai dažai suformuoja

elastingą, ilgalaikę dažų dangą, kuri greitai džiūsta. Papildomas privalumas yra tas, kad šie dažai yra vandeniniai. Tačiau dispersinių dažų sukibimas su gryna mediena yra silpnas ir nestabilus. Šiais laikais bandoma pagerinti dažų savybes, derinant skirtingų tipų rišiklius. Ne mažiau svarbu yra produktų saugumas vartotojui ir aplinkai."

Alkido emulsija

Emulguojant alkidinę dervą vandeninėje terpėje, vandeniniam produktui galima suteikti alkidinių dažų savybių, pavyzdžiui, tai yra geras įsigėrimas į gryną medieną, didelis atsparumas oro sąlygoms ir graži medienos paviršiaus išvaizda. Kartu dažai turi ir vandeninio gaminio privalumų, tokių kaip trumpesnis džiūvimo laikas ir lengvesnis įrankių plovimas. „Pinotex“ asortimente medienos apsaugos gaminiai su alkido emulsijos rišikliu yra pusskaidrės priemonės „Pinotex Classic Lasur“  ir „Pinotex Fence Lasur“.

Vandeniniai aliejiniai dažai su hibridiniu rišikliu

Kitas būdas pagerinti gaminio savybes yra derinti skirtingus rišiklius. Toks gaminys yra, pavyzdžiui, vandeniniai aliejiniai dažai „Pinotex Wood Paint Duo VX+“. Vienas iš dažų rišiklių yra alkidas, kuris gerai įsigeria į medienos poras ir stiprina medieną iš vidaus. Dėl stipraus sukibimo su gryna mediena paviršiaus nereikia atskirai gruntuoti. Antrasis dažų rišiklis akrilas lieka ant medienos paviršiaus ir suformuoja elastingą dažų dangą, efektyviai saugančią nuo drėgmės ir UV spindulių. Kaip ir kitais aliejiniais dažais, šiais dažais patogu dažyti, prie dažyto paviršiaus mažiau limpa nešvarumai, dažai pasižymi geromis hidrofobinėmis savybėmis. Palyginus su tradiciniais aliejiniais dažais, „Pinotex Wood Paint Duo VX+“  ilgiau išlaiko pradinį atspalvį ir blizgesį; jų sudėtyje daugiau kaip 10 kartų mažiau lakiųjų organinių junginių. Didelė sausųjų medžiagų dalis (daugiau kaip 60 %) leidžia dažyti paviršių mažiau sluoksnių, tačiau vis tiek išgauti kokybišką, atmosferos veiksniams atsparią paviršiaus dangą.