AR REIKIA GRUNTUOTI MEDIENĄ GILUMINIU GRUNTU?

Kodėl reikia naudoti giliai įsigerianti medienos gruntą

Kad lauke esanti mediena išsilaikytų ilgiau, ją reikia įsotinti iš vidaus. Sužinokite, kaip tinkamai impregnuoti medieną prieš dengiant lazūra arba dažais.

Impregnuojant medieną giliai įsigeriančiais gruntais Pinotex Base arba Pinotex Wood Primer jie įsigeria į vidų ir, vėliau naudojant tinkamas medienos aspaugos priemones ar dažus, bei prižiūrint, mediena išliks dešimtmečius. Mediena bus apsaugota nuo puvimo, irimo ir „mėlynų dėmių“ – tamsaus grybelio, kuris gali išmarginti medieną melsvai pilkomis arba juodomis dėmėmis.

Gruntuose esantys biocidai ir dervos įsiskverbia giliai į medieną ir saugo ją iš vidaus, priešingai nei apdailos priemonės. Lazūros ar dažai saugo medieną nuo išorės veiksnių poveikių. 

Prieš impregnuojant medieną giluminiais gruntais, svarbu žinoti, ar ji buvo apdorota. Jūsų turimą medieną galima priskirti vienai iš trijų kategorijų:  

Neapdorota
Ji neapdorota apsaugos priemonėmis ir neapsaugota, ypač lengvai pasiduodanti puvimui ir irimui, todėl reikia kuo greičiau apdoroti.

Apdorota mirkant 
Apdorota mirkant mediena buvo padengta impregnantu arba apsaugine medžiaga, užtikrinančia pagrindinę apsaugą. Paprastai tai reiškia, kad mediena buvo panardinta į vonią su medienos priežiūros priemone. Tai šiek tiek apsaugo paviršių, tačiau neįsiskverbia giliai. Labai dažnai impregnavimas išblunka po pirmųjų metų, o mirkant apdorotą medieną, norint geriau apsaugoti nuo blukimo, per pirmuosius kelis mėnesius reikia papildomai padengti dviem medienos apsaugos priemonės sluoksniais.    

Apdorota slėgiu
Apdorojimas slėgiu yra visapusiškiausias medienos impregnavimo metodas. Veikiant vakuumui, iš medienos ištraukiama drėgmė ir cheminis apdorojimas įsiskverbia giliai į pluoštą, dažnai palikdamas šviesiai žalią atspalvį. Slėgiu apdorotą medieną vis tiek būtina apdoroti medienos apsaugos priemone arba kita atmosferos poveikiui atsparia danga, pavyzdžiui lazūra arba dažais.   

Pjautinė ir obliuota

Grubi, pjautinė mediena sugeria dvigubai daugiau nei obliuota mediena, todėl impregnuoti ją daug paprasčiau, nes apsauginė medžiaga įsiskverbia tiesiai į pluoštą. Obliuota mediena yra glotnesnė ir geresnės kokybės (be atplaišų!), tačiau ją sunkiau impregnuoti ir dažai sunkiau prikimba prie paviršiaus. Jeigu dirbate su labai glotnia, obliuota mediena, prieš impregnuojant ją apsaugine medžiaga, medieną rekomenduojama šiek tiek pašveisti švitriniu popieriumi. 

Kaip apsaugoti medieną išlaikant natūralumą

Jei norite apsaugoti medieną ir išlaikyti natūralią jos tekstūrą, naudokite pusiau skaidrias lazūras. Norėdami, kad medienos vaizdas liktų kuo natūralesnis, naudokite medienos alyvą. Jeigu mediena yra obliuota ir glotni (kaip daugelis sodo baldų), iš pradžių šiek tiek pavalykite švitriniu popieriumi, kad apsauginė priemonė ar alyva lengviau įsigertų. Ant grubios, pjautos medienos (pvz., daugumos tvorų) priemonę galite dengti iš karto.     

Kodėl svarbu naudoti gruntą prieš dengiant lazūra arba dažant 

Svarbiausia impregnuoti medieną giliai įsigeriančiu gruntu, net jei po to planuojate padengti ją spalvota lazūra arba dažais. Lazūros arba dažų du sluoksniai puikiai saugo nuo drėgmės ir kitų išorės veiksnių, o giluminiai gruntai įsiskverbia giliai į medieną ir apsaugo ją iš vidaus.

Perskaitykite instrukcijas, pateiktas ant pasirinkto produkto, tačiau jei dirbate su obliuota mediena, paprastai tarp sluoksnių medieną rekomenduojama šiek tiek pašlifuoti švitriniu popieriumi.