KAIP PARUOŠTI, PADENGTI IR PRIŽIŪRĖTI TIKMEDĮ

Ekspertų parengtas vadovas, kaip naudoti, paruošti, padengti ir prižiūrėti tikmedžio medieną

Tikmedis yra tropinis kietmedis, augantis tikmedžių miškuose Mianmare (Birmoje) ir aplinkinėse srityse. Todėl kartais jis vadinamas Birmos tikmedžiu. Tikmedyje yra daug natūralaus aliejaus, todėl jis ypač atsparus vandeniui. Dėl šios priežasties ir dėl kietumo bei patvarumo, tikmedį jau seniai naudoja laivų statytojai ir sodo baldų projektuotojai.

Tikmedžio medienos paruošimas 

Norėdami išsaugoti natūralią tikmedžio spalvą, pirmiausia nuvalykite medieną švelniu valomuoju tirpalu. Dėl natūralių aliejų ši mediena yra smulkiapluoštė, todėl prieš leisdami jai išdžiūti šepečiu nuo plaušų švelniai nuvalykite bet kokį purvą. Šlifuokite trinkele, apvyniota labai švelniu švitriniu popieriumi, švelniais tolygiais judesiais, medienos pluošto kryptimi. Jei šlifuosite skersai pluošto, subraižysite medieną. Nušveitę, prieš padengdami bet kokiu produktu, švelniu šepetėliu nuvalykite visas pjuvenas.

Specialisto patarimas

Tikmedžio medienai naudokite tik vidutinio šiurkštumo ir švelnų švitrinį popierių, kad neliktų šlifavimo žymių. Paprastai 60–80 rupumo švitrinis popierius yra šiurkštus, 100–150 – vidutiniškai šiurkštus, o 180–320 – švelnus.

Tikmedžio medienos apdaila

Šlifuojant tikmedį išsiskirs natūralus aliejus, tačiau kaip ir daugelį kietmedžių, šlifuoti neturėtų būti sudėtinga. Šie aliejai natūraliai apsaugo medieną. Nors ir atsparus vandeniui, veikiamas saulės spindulių tikmedis išblunka iki sidabriškai pilkos spalvos. Taip atsitinka dėl natūralių aliejų sumažėjimo. Daugeliui šis orų poveikis atrodo patraukliai, tačiau jei nenorite, kad tikmedis (ypač lauko sąlygomis) pradėtų irti, jį reikia papildomai apsaugoti. Tam reikėtų tikmedį padengti medienos alyva Pinotex Solar Terrace & Wood Oil.

Vėliau, kad apsauga išliktų ilgalaikė, reikėtų kasmet patikrinti ar alyvos sluoksnis dar atlieka apsaugos funkciją. Tą galite padaryti užpylę ant paviršiaus vandens - jei vanduo nesigeria ir suformuoja lašelius, alyvos atnaujinti dar nereikia. Jei vanduo geriasi į medieną, rekomenduojama atnaujintį alyvos sluoksnį.